Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88

Jacht „Orkan II”

KOŁOBRZESKI SKANSEN MORSKI

Jacht „Orkan II” został zbudowany prawdopodobnie na początku XX wieku (początkowe losy jachtu nie są znane). Posiada on dębowe poszycie kadłuba i ma wymiary: długość 11,92 m, szerokość 3,4 m.

 

Po zakończeniu II wojny światowej znaleziono go w porcie Darłowo, wtedy nosił nazwę „Kuling” (sztorm). Został wcielony do Marynarki Wojennej, gdzie do roku 1956 spełniał rolę jednostki pomocniczej. Rok później, dzięki staraniom kołobrzeskich żeglarzy, przekazano go do Klubu Morskiego właśnie w Kołobrzegu. Tutaj został przebudowany i nadano mu obecną nazwę „Orkan II”. Był to pierwszy jacht pełnomorski regionu koszalińsko- kołobrzeskiego, na którym szkolili się żeglarze.

 


Jacht Orkan II

 

25 listopada 1966 roku w trudnych warunkach pogodowych, jacht wszedł na mieliznę. Na szczęście załodze nic poważnego się nie stało, jacht również za bardzo nie ucierpiał. Ostatni swój rejs „Orkan II” odbył w 1970 roku. Później popadł w zapomnienie, dożywając swoich dni w porcie jachtowym. Od całkowitego zniszczenia uratował go kołobrzeski żeglarz Krzysztof Chodakowski. Po remoncie jacht „zacumował” w roku 2013 w skansenie i do dziś cieszy oczy zwiedzających.