
Pierwotnie Muzeum powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu prowadzonych przez prof. Lecha Leciejewicza oraz kilkanaście zabytków pochodzących z przedwojennego muzeum wydobytych z gruzów przez zasłużonego działacza krajoznawstwa Jana Frankowskiego.
Muzeum zlokalizowano w odbudowanej specjalnie w tym celu XV- wiecznej kamieniczce przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5. Początkowo planowano nadać placówce charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy.
SPECJALNIE DLA WAS!
Nasze projekty. Zapraszamy do lepszego poznania naszego regionu dzięki zaangażowaniu lokalnych pasjonatów historii.
i jego stolica – miasto Kołobrzeg, mają bogate tradycje historyczne. Wokół nie brakuje zabytków i świadków historii, zaczynając od wczesnego średniowiecza, a na trudnych czasach drugiej wojny światowej kończąc.
Esencją dawnych dziejów jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Na wystawie „Dzieje Oręża Polskiego” można zobaczyć wyjątkowe eksponaty związane z wojskiem polskim. Wystawa „Dzieje Kołobrzegu” opowiada o historii miasta nad Parsętą, jednego z pierwszych polskich biskupstw, później twierdzy, a wreszcie największego uzdrowiska nad Bałtykiem.
Tomasz Tamborski
Starosta Kołobrzeski