I Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

Wojowie Bolesława Chrobrego zmierzają do Budzistowa

Ponad setka odtwórców historycznych zabierze nas w najbliższy weekend w prawdziwą wyprawę w czasie. Wszystko za sprawą I Festiwalu Wczesnośredniowiecznego „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”, który zaplanowano w dniach 15-16 czerwca na polu przy ul. Kasztanowej w Budzistowie. Motyw przewodni przedsięwzięcia, którego organizatorami jest Gmina Kołobrzeg oraz Muzeum Oręża Polskiego stanowi wojskowość czasów monarchii wczesnopiastowskiej, a w szczególności panowania jednego z najwybitniejszych władców w naszych dziejach – pierwszego króla, Bolesława Chrobrego.

Pasjonaci historii sprzed tysiąca lat wystąpią podczas Festiwalu pod szyldami kilkunastu drużyn z Polski i Białorusi. Z tego drugiego kraju przybędzie również muzyczna gwiazda wydarzenia – folkowy zespół „Stary Olsa” koncertujący od lat po całej Europie i Stanach Zjednoczonych. W trakcie wydarzenia obejrzymy między innymi obozowisko wojów, inscenizowane bitwy, widowiskowe turnieje jeden na jednego, pokazy wyszkolenia i działań w szyku oraz prezentacje zrekonstruowanych sylwetek z przełomu X i XI w. Oprócz tego w Budzistowie wysłuchać będzie można prelekcji jednego z najwybitniejszych badaczy dawnego Kołobrzegu, prof. dr hab. Mariana Rębkowskiego z Polskiej Akademii Nauk. Nie zabraknie tradycyjnej, pomorskiej kuchni i regionalnych wyrobów.

Początek I Festiwalu Wczesnośredniowiecznego w sobotę o godz. 10.00. Wstęp jest bezpłatny.

Sobota, 15.06.2019 r.:

• Godz. 09.30 – Otwarcie obozowiska historycznego dla zwiedzających.
  • Godz. 10.00 – Oficjalne rozpoczęcie pierwszego dnia Festiwalu.
  • Godz. 12.00 – Manewry wojów – pokaz dynamiczny.
  • Godz. 13.00 – Pokaz historyczny: sąd nad złodziejem.
  • Godz. 14.00 – Prezentacja drużyn uczestniczących w Festiwalu.
  • Godz. 15.00 – Bitwa – inscenizacja historyczna.
  • Godz. 16.00 – Turniej 1 vs. 1 o garniec soli i coś do jej popicia.
  • Godz. 17.00 – Pokaz historyczny: sąd i wypędzenie oszusta.
  • Godz. 18.00 – Zamknięcie obozowiska historycznego dla zwiedzających.
  • Godz. 19.00 – Koncert zespołu „Stary Olsa”.
  • Godz. 13.00-17.00 – Prezentacje i projekcje filmów w namiocie edukacyjnym.

Niedziela, 16.06.2019 r.:

• Godz. 10.30 – Otwarcie obozowiska historycznego dla zwiedzających.
  • Godz. 11.00 – Prelekcja historyczna (namiot edukacyjny w miejscu Festynu).
  • Godz. 12.00 – Turniej 1 vs. 1 na efektowność.
  • Godz. 13.00 – Pokaz uzbrojenia z komentarzem historycznym.
  • Godz. 15.00 – Bitwa – inscenizacja historyczna.
  • Godz. 16.00 – Oficjalne zakończenie Festiwalu.

Przez cały dzień do dyspozycji uczestników i zwiedzających będą stanowiska gastronomiczne oraz stoiska z regionalnymi wyrobami.