PROJEKTY MUZEALNE

Pistolet maszynowy “Błyskawica”

W roku 2016 Muzeum Oręża Polskiego udało się pozyskać słynną broń powstańców warszawskich - pistolet maszynowy “Błyskawica”. Zabytek ten stanowi rarytas w kolekcji broni muzeum. Pistolet zakupiono dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu.

Pistolet maszynowy „Błyskawica” kalibru 9 mm został  opracowany przez polskich inżynierów: Wacława Zawrotnego i Seweryna Wielaniera. Konstruktorzy w drugiej połowie 1942 r. wzorując się na brytyjskim pistolecie maszynowym Sten i niemieckim MP 40 opracowali projekt pistoletu maszynowego, możliwego do wykonania w warunkach konspiracyjnych. Podzespoły pistoletu produkowano w różnych zakładach mechaniczno-ślusarskich na terenie Warszawy. Montaż odbywał się przy Placu Grzybowskim na tyłach kościoła - w piwnicy - pod wytwórnią siatek ogrodzeniowych Franciszka Makowickiego. Po wybuchu powstania broń montowano w piwnicy na rogu ulic Sienkiewicza i Boduena. Ogółem wyprodukowano ok. 700 szt. tej broni.

Pistolet maszynowy “Błyskawica”

Parametry techniczne:

• kaliber: 9 mm
  • nabój: 9*19 parabellum
  • długość: 730 mm z rozłożoną kolbą; 556 ze złożoną
  • masa bez magazynka: 3,32 kg
  • magazynek: pudełkowy, dwurzędowy na 32 naboje
  • szybkostrzelność praktyczna: 550 strzałów / min.

Barbara Skomiał