Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

VIII Zlot Zimnowojenny

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu we współpracy z Fundacją Historia Kołobrzegu po raz ósmy organizuje Zlot Zimnowojenny, którego celem jest ukazanie techniki i munduru Wojska Polskiego, a także innych armii w okresie zimnej wojny. W tym roku impreza obchodzona jest pod hasłem „Dzień Garnizonu Kołobrzeg", w ramach czego pokazane zostanie, jak funkcjonował garnizon na przestrzeni lat, z podkreśleniem jednostek, które w nim funkcjonowały. Zapowiedziało się ok. 70 rekonstruktorów z całej Polski, a także ponad 30 wiarusów z 28 Pułku Zmechanizowanego, którzy służyli w Kołobrzegu na przestrzeni lat i przybędą z terenu całego kraju.
 
Organizatorzy w tym roku stawiają na pojazdy ciężarowe. Będą 3 KRaZ-y – symbolicznie – samochody produkowane w Krzemieńczuku w Ukrainie. Pojawia się także polskie STAR-y w różnym wydaniu. Obok tego będą GAZ-y, UAZ-y, ARO, a także SKOT. Swoje stanowisko będą mieli rekonstruktorzy różnych grup: GRH Kołobrzeg, GRH Wybrzeże, SRH Rega, GRH Gryf, BSMH "Perun", GRH ANAWA, GRH North Regiment i inni. Zaprezentują się również członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców, którzy będą spod latarni morskiej nawiązywali łączność na najdalsze odległości z pozdrowieniami ze Zlotu Zimnowojennego. Ze stanowiskiem rekrutacyjnym zapowiedzieli się także Terytorialsi ze 142 Batalionu Lekkiej Piechoty w Trzebiatowie.
 
Impreza odbywać się będzie na nabrzeżu w porcie przy latarni morskiej. Zaplanowano wystawę posterową o gen. Ryszardzie Kuklińskim, który służył w kołobrzeskim garnizonie. Gawędę o nim wygłosi mec. Edward Stępień. Ponadto, zwiedzającym udostępniona zostanie wystawa posterowa o historii Garnizonu Kołobrzeg, a gawędę na ten temat wygłosi Robert Dziemba. Swoim patronatem imprezę objął również gen. Waldemar Skrzypczak – dawny dowódca 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu i były dowódca tutejszego garnizonu.
 
Od godz. 15 na letniej scenie zlotowej odbywać będą się koncerty. Wystąpią: Torney, Babcia Dynamit, ROCKIN'BIRDS.
 
VIII Zlot Zimnowojenny odbędzie się w sobotę 16 lipca w godz. 11-19. Wstęp wolny. Impreza odbywa się pod patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego i Prezydent Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej oraz jest dofinansowana z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego i gminy miasto Kołobrzeg.