Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Usunięty symbol sowieckiej władzy trafia do muzeum

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odsłoniło tablicę z sowieckimi symbolami, którą zdemontowano z latarni morskiej w grudniu 2022 roku. Metaloplastyka przedstawia sztandar, a na jego tle radziecki hełm i pepeszę. Tablica została umieszczona na plenerowej wystawie katyńskiej przy Sybirackim Wagonie Pamięci, który przypomina deportacje Polaków na Syberię przez Rosjan podczas II wojny światowej.

Dyrektor naszego muzeum, Aleksander Ostasz, podkreślił, że tablica trafiła do muzeum dzięki współpracy z miastem. Teraz będzie odpowiednio przedstawiona w kontekście wystawy katyńskiej i będzie eksponowana z odpowiednim komentarzem. Dyrektor zwrócił też uwagę na to, że ekspozycja symboli komunistycznych nie powinna mieć miejsca w przestrzeni publicznej, a ich właściwą dla nich lokalizacją jest muzeum lub cmentarz.

Wojciech Tułaza, pracownik muzeum, dodał, że dzisiejsze odsłonięcie tablicy stanowi przedłużenie pewnej narracji muzeum, ponieważ tablica znalazła swoje miejsce między dwoma ekspozycjami: jednej poświęconej zbrodni katyńskiej i drugiej - wagonie, którym Polacy byli wywożeni na Syberię.

Ilona Grędas-Wójtowicz, zastępczyni prezydenta miasta, podkreśliła, że sfinalizowanie grudniowej akcji demontażu tablicy nie było łatwe, ale cieszy się, że udało się doprowadzić ten temat do końca i że tablica jest teraz dokładnie tam, gdzie powinna być.

 

 

Tablica z Latarni Morskiej

Kolejny etap dekomunizacji przestrzeni publicznej w Kołobrzegu, za nami. Czerwony sztandar, który w grudniu 2022 roku został zdjęty z wieży Latarni Morskiej w Kołobrzegu, prawdopodobnie powstał wraz z nową Latarnią Morską w marcu 1945 roku, która została oddana do użytku w miesiącu listopadzie. Sowieci od początku dążyli do upamiętnienia swojego czynu wojennego i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej z lat 1941-1945. Zbudowanej, na Forcie Ujście, Latarni nadano formę pomnikową. U podstaw Latarni, wykonano cmentarz, na którym pochowano żołnierzy radzieckich i polskich, ekshumowanych z mogił wojennych. Na wieży z dwóch stron, pojawiły się brązowe tablice z datami 1941-1945, sierpem i młotem, a z drugiej strony Czerwony Sztandar. Latarnia była zwieńczona wielką podświetlaną czerwoną gwiazdą. Całość oddano do użytku 1 listopada 1945 roku (przedwojenna Latarnia Morska została zniszczona 12 lub 13 marca).

Po odwilży gomułkowskiej napis poprawiono na rok 1939. Po likwidacji małego cmentarza pod Latarnią Morską w 1963 roku i przeniesieniu ciał poległych żołnierzy na Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu, było to upamiętnienie wojenne.

Całe przedstawienie opiera się na tle czerwonego sztandaru, na którym główną rolę odgrywa hełm z gwiazdą (jeśli to 6-punktowiec to jest to wzór SSz-40) oraz pistolet maszynowy PPSz-41.

W 2022 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wyszło z inicjatywą dotyczącą usunięcia tego elementu, za który Miasto było krytykowane od kilku lat. Wojna w Ukrainie spowodowała, że już nie trzeba było bać się reakcji dyplomacji rosyjskiej, a Prezydent Anna Mieczkowska nie tylko zgodziła się na usunięcie tablicy, ale także na przekazanie tego brązowego artefaktu do naszego Muzeum. Warto podkreślić, że godło radzieckie z Latarni Morskiej znajduje się w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i jest prezentowane w ośrodku „Bukowina" w Podczelu.