Trzecia odsłona obchodów 80-tej rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem Muzeum Oręża Polskiego

W dniu 1 sierpnia Muzeum Oręża Polskiego zaprezentował trzecią odsłonę obchodów 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, tym razem w Koszalinie.

Już od godziny 14:00 można było przejść się aleją parkową przy ul. Zwycięstwa, gdzie swój namiot tematyczny rozłożyło między innymi Muzeum Oręża Polskiego, prezentując wystawę plenerową z unikatowym zabytkiem tamtych czasów – pistoletem maszynowym "Błyskawica". Ta oryginalna broń konspiracyjna składana na placu Grzybowskim w okupowanej przez Niemców Warszawie przyciągnęła tłumy głodnych historii koszalinian.

Odwiedzający mogli także zajrzeć do edukacyjnej strefy szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przymierzyć broń i oporządzenie współczesnych formacji wojskowych, usiąść na quadzie Straży Granicznej, czy przyjrzeć się od środka pojazdom Policji i Straży Pożarnej. Każdy mógł zagrać w „Polskie Państwo Podziemne”, a także w „Godzinę W”. Uczestnicy gier edukacyjnych otrzymali pamiątkowe torby z wizerunkiem powstańca warszawskiego a najmłodsi - z symbolem powstańczej „kotwicy”.

O 17:00, czyli godzinie "W" upamiętniającej wybuch Powstania, syrenami rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Na Placu Zwycięstwa wciągnięto polską flagę na maszt, odsłuchano przemówienia Prezydenta Miasta, po czym odczytany został Apel Pamięci.

Pół godziny później, naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1, popularnego "Ekonoma", który "grał" rolę niemieckiego urzędu rozpoczęła się inscenizacja historyczna. Ponad stu rekonstruktorów i kilkanaście zabytkowych pojazdów wzięło udział w tej wielkiej, plenerowej rekonstrukcji, która pokazała życie w okupowanej stolicy, łapanki, niemiecki terror oraz wybuch i przebieg Powstania Warszawskiego. Zebrani mogli przyjrzeć się jeżdżącym pojazdom z tamtych czasów, takim jak Sd.Kfz. 247, Sd.Kfz. 222, ciężarówka Praga, Kübelwagen, motocykl BMW R 72 z koszem, samochód Borgward, Plymouth, Opel Kadett K 38 oraz rowery Truppenfahrrad. Muzeum Oręża Polskiego zaprezentowało niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251/6 Ausf. C oraz armatę przeciwpancerną Panzerabwehrkanone. Po zażartym boju koszalińscy artyści zabrali przybyłych mieszkańców w sentymentalną podróż po ówczesnych, patriotycznych piosenkach zakazanych.

Wydarzenie zorganizowali wspólnie: prezydent Koszalina, szczeciński Oddział IPN, Stowarzyszenie Projekt Koszalin i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.