Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Podsumowanie XIX Historycznego Targu Solnego w Kołobrzegu: Średniowieczna podróż w przeszłość!

Za nami XIX Historyczny Targ Solny, organizowany w ramach obchodów Dni Miasta. Rekonstruktorzy i pasjonaci historii na chwilę przenieśli nas w odległe, średniowieczne czasy. W tym roku mogliśmy odwiedzić kilkadziesiąt stoisk reprezentowanych przez rzemiosła potwierdzone historycznie na terenie Kołobrzegu oraz regionu pomorskiego.

 

 

Odwiedzający naszą "słowiańską osadę" mogli m.in. zobaczyć wyroby bursztyniarza, jubilera, snycerza oraz posmakować produkty od serowara. Panie chętnie odwiedzały stoisko z pachnidłami i ziołami oraz wróżbitką. Dla osób chętnych mocnych wrażeń prezentowane były zbiorowe pokazy walk wojów na topory i miecze. Po walkach można było przymierzyć kolczugę oraz sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się średniowieczne podpłomyki, zwłaszcza wśród młodszych Kołobrzeżan. Jak co roku, dziecięca grupa rekonstrukcyjna "Słowianie" zaprezentowała tkanie na bardku i tabliczkach, maglowanie, wiercenie drajlą, wiolą oraz ubijanie kaszy w stępie. Dla najmłodszych przygotowane było stanowisko z gliną, gdzie można było zabawić się w średniowiecznego garncarza. Dla umilenia czasu można było posłuchać gry na dawnych instrumentach oraz posłuchać historii ich powstania.

Zgodnie ze zwyczajem zwarycze pokazali dawną technikę warzenia soli z kołobrzeskiej solanki. U mincerza można było zaopatrzyć się w okolicznościową monetę, a u sfragistyka w pieczęć. Po raz pierwszy swoje stanowisko prezentowali uczniowie z LO im. Henryka Sienkiewicza. Pokazali makietę kołobrzeskiego Rynku wykonaną w technice 3D oraz animacje komputerową kołobrzeskich zabytków. Gościliśmy Stowarzyszenie Historyczne "Dębosz" z Rymania oraz grupę Eksploracyjno – Poszukiwawczą "Parsęta". Jak zwykle na swoim informacyjnym punkcie działały seniorki z koła historycznego. Wydarzenie komentował i prowadził Rafał Semołonik.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, jako organizator XIX Historycznego Targu Solnego, serdecznie dziękuje wszystkim, tym którzy nas wsparli, a w szczególności Zachodniopomorskiem Urzędowi Marszałkowskiemu i Gminie Miasto Kołobrzeg. Szczególne podziękowania składamy dyrektorowi Aleksandrowi Ostaszowi i pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu za wsparcie finansowe, merytoryczne i logistyczne. Dziękujemy za przyjęcie honorowego patronatu nad wydarzeniem przez Członka Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Annę Bańkowską oraz prezydent Miasta Kołobrzeg Annę Mieczkowską.

Dziękujemy mediom, które towarzyszyły nam podczas Targu Solnego.

#Tradycja #Kultura #Historia #PomorzeZachodnie

Partnerem wydarzenia było: Pomorze Zachodnie.
@pomzachodnie @pomorzezachodnienews
https://targsolny.pl/