Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Żeglarska Nagroda Specjalna dla Aleksandra Ostasza

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Dyrektor Muzeum – Aleksander Ostasz, w dniu 20 sierpnia 2022 r., został uhonorowany Żeglarską Nagrodą Specjalną im. Aleksandra Doby. Otrzymał ją za popularyzację marynistyki i organizację licznych wystaw morskich oraz wydarzeń związanych z kulturą morza, w tym za zorganizowanie ekspozycji „Zabytki toru wodnego Świnoujście – Szczecin” w 2021 roku.

Nagroda im. Aleksandra Doby została wręczona w tym roku po raz pierwszy. Przyznawana jest osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką. Nagrodę wręczyła Gabriela Doba, wdowa po jej patronie, podczas gali Międzynarodowych Nagród Żeglarskich, które od 2017 roku przyznaje miasto Szczecin.

Aleksander Doba, patron niniejszej nagrody, to jeden z najbardziej znanych podróżników na świecie. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki wyłącznie dzięki sile własnych mięśni.

Celem Międzynarodowych Nagród Żeglarskich jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji, uhonorowanie ważnych żeglarskich osiągnięć, kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży. Nagrody przyznaje Prezydent Miasta Szczecin na wniosek członków Kapituły.

W tym roku nagrodami uhonorowane zostały osoby, które popularyzują żeglarstwo na różnych płaszczyznach – sportowcy, społecznicy, trenerzy i żeglarze.

 

 

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie otrzymali:

Żeglarz Roku
Agnieszka Skrzypulec
Za pasję i konsekwencję w dążeniu do celu oraz wywalczenie wicemistrzostwa olimpijskiego w klasie 470 w 2021 roku.

Regatowiec Roku
Jakub Guźlecki
Za liczne sukcesy regatowe w 2021 roku i podążanie śladem kapitan Kazimierza „Kuby” Jaworskiego.

Popularyzator Żeglarstwa
Maciej Cylupa
Za wybitne osiągnięcia organizatorskie promujące żeglarstwo polskie i międzynarodowe.

Trener roku
Arkadiusz Lenkowski
Za wysokie lokaty w polskim żeglarstwie regatowym młodych żeglarzy z Klubu Sportów Wodnych Baltic w Dziwnowie.

Wydarzenie żeglarskie
Regaty im. Leonida Teligi w Myśliborzu
Za organizację jubileuszowej 50. edycji regat i popularyzację żeglarstwa wśród najmłodszych.

Żeglarska Nagroda Specjalna im. Aleksandra Doby
Aleksander Ostasz
Za popularyzację marynistyki i organizację licznych wystaw morskich oraz wydarzeń związanych z kulturą morza, w tym zorganizowanie ekspozycji „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin” w 2021 roku.

Nagroda L. Mączki
Jerzy Szwoch
Za swobodną, wieloletnią żeglugę za linię horyzontu, liczne sukcesy regatowe, rejsy z młodzieżą i wskazywanie młodym adeptom żeglarstwa drogi ku Morzu.