Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na Międzynarodowym Zlocie Historycznych Pojazdów Wojskowych i Samolotów

Powoli opadają emocje i kurz po ostatnim wydarzeniu w Nadmorskim Parku Kultury Podczele – Kołobrzeg, jakim był XXVI Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych i Samolotów. Odbył się w dniach 4-7 lipca 2024 roku, a Muzeum brało w nim aktywny udział. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu entuzjastów historii wojskowości i techniki oraz pasjonatów pojazdów militarnych z całego świata.

Podczas Zlotu Muzeum prezentowało liczną kolekcję historycznych pojazdów wojskowych. Odwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć te unikatowe eksponaty z bliska, porobić zdjęcia oraz dowiedzieć się więcej o ich historii i technicznych szczegółach. Wśród nich znalazło się m.in.: działo samobieżne - transporter półgąsienicowy Half-Track (Su 57), półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf.C oraz kołowy transporter opancerzony BTR 152. Natomiast największym zainteresowaniem zdecydowanie cieszył się półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf.D „Rosi”, który właśnie dotarł do Muzeum i pozostanie na wystawie plenerowej w oddziale Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5a do kwietnia 2025 r. Transporter „Rosi” jest własnością Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

W namiocie muzealnym można było zapoznać się z całą historią „Rosi”. Wystawa posterowa prezentowała historię odnalezienia i wydobycia, w latach 90. z rzeki Pilicy koło Tomaszowa Mazowieckiego oraz wyremontowania w 2023 roku rzez Muzeum Pancerne w Kłaninie niemieckiego półgąsienicowego transportera piechoty Sd.Kfz. 251 Ausf D „Rosi”.

Dodatkowo Muzeum zorganizowało serię prelekcji historycznych. Na scenie Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz oraz gościnnie Mateusz Deling z Tank Hunter z entuzjazmem opowiadali o historii „Rosi” oraz innych pojazdów wojskowych.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców Kołobrzegu, jak i turystów. Zlot przyciągnął również liczne delegacje międzynarodowe oraz rekonstruktorów historycznych, co przyczyniło się do stworzenia niezapomnianej atmosfery, pełnej wymiany doświadczeń i wiedzy.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz organizatorom za współpracę i już teraz zaprasza na przyszłoroczne wydarzenia, które z pewnością przyniosą jeszcze więcej emocji i historycznych odkryć.