"Łączy nas historia"

W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa odbyło się w Błotnicy pierwsze spotkanie z cyklu "Łączy nas historia". Jest to wspólny projekt lokalnej społeczności, do którego włączyły się: Muzeum Oręża Polskiego, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego oraz Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza Parsęta. Ma na celu zintegrowanie mieszkańców Błotnicy, Niemierza, Przećmina oraz Bogusławca a także współpracę w zakresie przekazywania do Muzeum artefaktów, fotografii, dokumentów itp. związanych z historią rodzin przybyłych na te ziemie po II wojnie światowej.

W trakcie spotkania przedstawiciele Muzeum zaprezentowali rodzinne pamiątki po Witoldzie Ostrowskim, przekazane kilka lat temu przez córkę Annę Molędowską. Rodzina przez długie powojenne lata mieszkała w Błotnicy. Na spotkaniu obecny był Grzegorz Ferdzyn, przedstawiciel rodziny Ostrowskich, który przybliżył historię swojej rodziny i zaapelował do zgromadzonych o przekazywanie rodzinnych pamiątek do kołobrzeskiego Muzeum. Spotkanie wzbogaciła, przygotowana przez Grupę "Parsęta", wystawa zbiorów i przedmiotów, które zostały odnalezione na terenie Powiatu Kołobrzeskiego. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół MOP zaproponowali przeprowadzenie w Błotnicy warsztatów dla dzieci z zakresu średniowiecznych pomorskich rzemiosł, co spotkało się z dużym zainteresowaniem organizatorów spotkania.