Kołobrzeg uczcił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września 2024 roku Kołobrzeg uczcił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddając hołd polskim bohaterom, którzy walczyli o ojczyznę w obliczu niemieckiej inwazji. Uroczystości rozpoczęły się od składania kwiatów na Cmentarzu Wojennym, gdzie obecni byli przedstawiciele Sejmu, Senatu, władz wojewódzkich, samorządowych oraz stowarzyszeń kombatanckich. Następnie uczestnicy udali się na mszę świętą w intencji ojczyzny, co podkreśliło znaczenie tego dnia dla lokalnej społeczności.

Główne obchody miały miejsce przy Pomniku Poległych w Walkach o Kołobrzeg w Parku 18 Marca. W trakcie ceremonii złożono wieńce i znicze, a także wysłuchano przemówień, które przypomniały o heroizmie żołnierzy oraz tragedii, jaką przyniosła wojna. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, zebrani mieli okazję zobaczyć wystawę mobilną pt.: "Wrzesień 1939", która prezentowała artefakty z tego historycznego okresu. Wystawa, zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego, przyciągnęła uwagę wielu odwiedzających, oferując im możliwość bliższego zapoznania się z historią.

Obchody te nie tylko upamiętniły wydarzenia sprzed 85 lat, ale także stały się okazją do refleksji nad wartością pokoju i znaczeniem pamięci historycznej w kształtowaniu tożsamości narodowej. Kołobrzeg, jako miasto o bogatej historii, odgrywa istotną rolę w pielęgnowaniu pamięci o bohaterach, którzy walczyli za wolność Polski.