80 rocznica Wielkiej Ucieczki

W niedzielę 24 marca 2024 r. o godzinie 12:00 w Żaganiu odbył się Apel Pamięci z okazji 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” z obozu jenieckiego Stalag Luft 3. Organizatorami uroczystości była Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce oraz Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Wydarzenie rozpoczął przelot samolotów Polskich Sił Powietrznych, samolotu transportowego C-130 Hercules oraz 4 myśliwców F-16. Po przemówieniach oddano salwę honorową, po czym nastąpiła ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem poświęconym uciekinierom. Pomnik usytuowany został u wyjścia tunelu „Harry”, którym w nocy z 24/25 marca 1944 r. uciekło 80 jeńców. Już w trakcie wyjścia z tunelu 4 jeńców zostało schwytanych, natomiast pozostałych 76 uciekło w głąb III Rzeszy. Z całkowitej liczby uciekinierów tylko trzem jeńcom udało się przedostać na stronę aliancką, reszta została ujęta. Na specjalny rozkaz Adolfa Hitlera 50 uczestników ucieczki zamordowano. Prochy zamordowanych spoczywają na cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej na Cytadeli w Poznaniu.

Na uroczystościach 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” z obozu jenieckiego Stalag Luft 3 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu reprezentował Paweł Urbaniak, który dzień wcześniej uczestniczył również w ceremonii składania kwiatów na cmentarzu w Poznaniu.