Obudowy monitorów zewnętrznych
Trzydziestego października bieżącego roku udało się dokonać kolejnego kroku na drodze do realizacji zadania "Zakup wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego" w ramach programu "Infrastruktura kultury" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Jednym z celów strategicznych programu jest zwiększenie dostępu i podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej, a także zwiększenie dostępności do efektów realizowanych zadań osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami.
Główną atrakcją Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego są wyjęte na brzeg i ustawione na specjalnych postumentach dwa niegdyś służące w polskiej Marynarce Wojennej okręty, ORP Fala i ORP Władysławowo. Ze względu na atrakcyjne położenie Skansenu, możliwość odetchnięcia od upału czy zgiełku miasta, oddział naszego muzeum w czasie sezonu letniego jest tłumnie odwiedzany przez turystów, w tym także zwiedzających z niepełnosprawnościami. Jakże często spotykaliśmy się z ogromnym rozczarowaniem tych osób i ich bliskich, gdy dowiadywali się, że zwiedzanie okrętów jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową technicznie niemożliwe. Strome trapy, wąskie włazy i korytarzyki, zrębnice grodzi wodoszczelnych, nie pozwalają na swobodne poruszanie się nawet osobom sprawnym fizycznie. Przystosowanie okrętów do zwiedzania dla osób z niepełnosprawnościami teoretycznie byłoby możliwe, ale wiązałoby się z ogromnymi kosztami i praktycznie z destrukcją oryginalnego stanu zachowania okrętów.
Długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób można podnieść atrakcyjność oferty kulturalnej i zwiększyć dostęp do efektów realizowanych zadań osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Pomysł umieszczenia na okrętach multimediów w postaci monitorów, na których będą wyświetlane zdigitalizowane zdjęcia z życia załóg, filmy z patroli, strzelań i przejść okrętów z pewnością przybliży zwiedzającym trud służby na morzu. Na wybranym stanowisku bojowym umieszczony będzie odpowiednio umundurowany manekin, pozwalający na zwizualizowanie warunków służby i podnoszący atrakcyjność odbioru prezentowanego pomieszczenia. Dla osób, które nie będą mogły zwiedzić okrętów osobiście przygotowaliśmy niespodziankę – pod okrętami zostaną umieszczone duże monitory, przy których osoby z niepełnosprawnością ruchową wygodnie będą mogły oglądać na żywo transmisję z wybranych miejsc na okręcie i niejako wirtualnie zwiedzać okręt wraz ze znajdującymi się w jego wnętrzu bliskimi, którzy będą widoczni w obrazach z umieszczonych tam kamer.
Przedsięwzięcia powyższe wymagały oczywiście bardzo dużych nakładów finansowych, i tu z pomocą przyszedł nam Program "Infrastruktura kultury", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego dzięki umiejętnie sporządzonemu projektowi uzyskaliśmy znaczące wsparcie. Pozwoliło ono na zakup systemu kamer, wysokiej jakości monitorów do wyświetlania multimediów we wnętrzu okrętów, gablot wystawowych, w których będzie można oglądać pamiątki i artefakty związane z okrętami, „marynarza”, który zajmie stanowisko bojowe w Centrali Artyleryjskiej, oraz potężnych, jasnych monitorów, które zostaną ustawione pod okrętami, w specjalnie przygotowanych i dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami miejscach. Oczywiście ze względu na panujące w Skansenie specyficzne, morskie warunki atmosferyczne, monitory zewnętrzne wymagały odpowiedniego zabezpieczenia. Z pomocą przyszła nam tu oferta podwarszawskiej firmy, specjalizującej się w produkcji hermetycznych obudów do monitorów pracujących w trybie 24/7 w ciężkich warunkach zapylenia, wilgotności i temperatury. Obudowa taka wytwarza własny mikroklimat, utrzymuje za pomocą grzałek i wentylatorów temperaturę i warunki odpowiednie dla umieszczonej w niej elektroniki, posiada również hartowaną, bezpieczną szybę o wysokiej przezroczystości. Te właśnie obudowy wraz z monitorami 55 cali i 43 cale zostały transportem własnym Muzeum przywiezione do Kołobrzegu w dniu 30 października aż z podwarszawskiego Pruszkowa.
Niezwłocznie zabieramy się do montażu, a afekt realizacji przedmiotowego zadania będzie dostępny już niebawem.
Marcin NATER