Kolejne ciekawe wydarzenie, które odbędzie się w czwartek (12.10.2017 r.), to prezentacja materiałów z podwodnych badań projektu ,,Wraki Kołobrzegu”.

Spotkanie odbędzie w naszym Muzeum (ul. Armii Krajowej 13) o godz. 12.30 .

Podczas konferencji prasowej zostaną omówione następujące kwestie:

1. Kotwica – po dokładnych podwodnych oględzinach, zapadła decyzja o wydobyciu stalowej kotwicy z zerwanym łańcuchem i eksponowaniu jej w Skansenie Morskim w Kołobrzegu.

2. Wrak promu – po szczegółowych oględzinach wraku niemieckiego promu podjęto decyzję o wydobyciu luźnych elementów wraku, które mogą ulec zniszczeniu lub rozkradzeniu, szczególnie osłony armaty oraz działa.

3. Nowy wrak – przeprowadzono badania nowego nieznanego stalowego wraku, znajdującego się na zachód od wejścia do portu w Kołobrzegu. Pozycję wraku udostępnił muzeum Instytut Morski w Gdańsku. Wytypowano rożne luźne elementy wraku do wydobycia i eksponowaniu w Skansenie Morskim w Kołobrzegu.

W trakcie prac odkryto, że na jednym z wraków znajdują się zasypane piaskiem różnego rodzaju skrzynie z nieznanym ładunkiem. Podczas całej II wojny światowej port w Kołobrzegu był ważną niemiecką bazą morską, a od 1945 roku spełniał rolę punktu ewakuacyjnego.

W konferencji wezmą udział:

Starosta Kołobrzeski – Tomasz Tamborski

Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie – Lech Karwowski

Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Aleksander Ostasz

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – Dr Andrzej Ossowski

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 12 października 2017 r. (czwartek) do godz. 10.00 na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.