W Kamienicy Kupieckiej otwarta została nowa wystawa czasowa „Sochocińskie guziki – ślad dawnej przeszłości”.

Prezentuje ona rzemiosło guzikarstwa, które rozwijało się na Mazowszu od drugiej połowy XIX stulecia. Sochocińskie guziki, produkowane z muszli rzecznych, stały się rzemiosłem bardzo atrakcyjnym. Przede wszystkim dawało ono mieszkańcom źródło dochodów. Podczas zwiedzania wystawy można prześledzić całą historię guzikarstwa. Dodatkowo zaprezentowane są cztery główne maszyny:
    • borownia – maszyna wycinająca z muszli ogrągłe krążki;
    • tokarka – szlifowała powierzchnię krążka;
    • dziurkownica – specjalne igły robiły 2 lub 4 dziurki;
    • drewniany bęben – do suszenia  i gładzenia.

O całości stosowanej technologii produkcyjnej można się dowiedzieć z  kilkuminutowego filmu.

Prezentowana jest również łódź i siatki, za pomocą których sochocińscy wozacy wybierali małże. Dodatkowym znajdziemy tu specjalne drewniane liczydło, które służyło do zliczania gotowych guzików (tzw. grosów).
Uzupełnieniem wystawy są artefakty związane z innymi rzemiosłami, takie jak: maglownica, tara, żelazka, szczotki do wyczesywania lnu i inne.

Wystawa czynna będzie do 20.02.2018 r.

Szczególnie zapraszamy grupy dzieci i młodzieży na lekcje muzealną o sochocińskich guzikach, podczas której będziemy m.in. używać ww. maszyn.

Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem
tel. 94 352 52 53 wew. 14dział edukacji

Mamy wielką przyjemność i zaszczyt poinformować, że Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguPan Aleksander Ostasz, w dniu 13 grudnia 2017 r. w Warszawie otrzymał nominacje na rzeczoznawcę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami.

Zapraszamy 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek) na godzinę 12.00 do Portu Jachtowego w Kołobrzegu przy ul. Warzelniczej 3 (nabrzeże przy jednostce SAR) na kolejną odsłonę projektu Muzeum Oręża Polskiego "Wraki Kołobrzegu”.

Historia guzików sochocińskich z muszli sięga lat 70 XIX wieku. Wtedy to w Łodzi i Warszawie zaczęły powstawać fabryki produkujące konfekcję.

W 2017 roku do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu dotarła informacja od lokalnych pasjonatów historii o militarnych pozostałościach znajdowanych na terenie nieistniejącego niemieckiego lotniska Pinnow (Pniewo), okolice Rzesznikowa.

Zapraszamy 7 grudnia 2017 r. (czwartek) o godz. 12.00 do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (ul. E. Gierczak 5) na prezentację znalezisk z terenów nieistniejącego niemieckiego lotniska Pinnow (Pniewo) okolice Rzesznikowa.

W piątkowy wieczór do Muzeum przybyło blisko czterdzieścioro dzieci, by wziąć udział w II Nocy Andrzejkowej.

Muzeum Oręża Polskiego wzbogaciło się o kolejne eksponaty. Tym razem od osoby prywatnej, Pani Anny Molendowskiej, która postanowiła przekazać do muzeum pamiątki po swoim ojcu.

Program zajęć edukacyjnych realizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dniach 15.01 – 19.01.2018 r.