ZAADOPTUJ CZOŁG i  ZACHOWAJ HISTORIĘ TECHNIKI WOJSKOWEJ DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zwraca się z propozycją przyłączenia się Państwa do programu Honorowej Adopcji Zabytków i objęcie opieką – mecenatem - rekonstrukcji niemieckiego czołgu średniego z czasów II wojny światowej Panzerkampfwagen IV ausf. J.

 

Czołg ten został wydobyty podczas akcji ratowniczej 19 kwietnia 2011 r. w Stargardzie Szczecińskim – na terenie dawnego lotniska w Kluczewie i decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie przekazany do zbiorów naszego Muzeum. Akcja ratownicza odbyła się w niespotykanie szybkim czasie. Przez 2 dni muzealnicy przy ogromnym wsparciu stowarzyszeń historycznych i firm prywatnych, zdołali uratować cenny zabytek techniki wojskowej. Dzięki przypadkowemu odkryciu okazało się, że na głębokości ok. 5 metrów spoczywa wrak niemieckiego średniego czołgu z okresu II wojny światowej - PzKpfw IV. W trakcie wstępnego rozpoznania stwierdzono, że pojazd został w trakcie działań wojennych trafiony w przedni pancerz kadłuba z armaty p.pancernej, a następnie rozgrabiony po wojnie i wysadzony w powietrze. Poszczególne sekcje były oddzielone od siebie eksplozją.

Całą akcję relacjonowało kilka stacji telewizyjnych, przynosząc spory rozgłos medialny kołobrzeskiemu muzeum. Informacja o odnalezieniu unikatowego czołgu zelektryzowała środowisko miłośników historii militarnej w całej Polsce i za granicą. Czołg ten jest unikatem na skalę światową – w kolekcjach muzealnych zachowało się tylko kilka tego typu obiektów. W Polsce jest to jedyny tak kompletny egzemplarz. Jak dotąd, w polskich zbiorach wojskowych nie można było obejrzeć najpopularniejszego niemieckiego czołgu, z którym walczyło m.in. Wojsko Polskie.

Nasz egzemplarz po wydobyciu został dokładnie wypiaskowany i pomalowany farbą antykorozyjną. Obecnie wszystkie jego elementy są magazynowane w postaci podzespołów.

Pierwsza publiczna prezentacja czołgu odbyła się podczas XIII Zlotu Pojazdów Wojskowych w Darłowie ( 23-26 czerwca 2011r). Ta decyzja okazała się dobrym rozwiązaniem. Zgłaszają się do nas osoby zainteresowane pomocą w odbudowie czołgu oraz w skompletowaniu brakujących elementów.

Projekt rekonstrukcji wsparli:

- Artur Zys - właściciel firmy PUK Pławce

- mjr Tomasz Ogrodniczuk- kustosz Muzeum Broni Pancernej CWSL w Poznaniu

- Mirosław Huryn i Jan Nowicki - Fundacja Fort-Rogowo

- Stanisław i Maciej Kęszyccy - Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Nasielsku

- Zygmunt Dziewguć- Prezes firmy PKS Gryfice

- Wojskowy Instytut Wydawniczy Polska Zbrojna ( patronat medialny)

oraz wiele osób, przekazujących nam datki i elementy pomocne w renowacji czołgu, promujące proces renowacji na forach tematycznych w kraju i za granicą.

 

Rekonstrukcja jakiej zamierzamy dokonać to dopasowanie zachowanych części czołgu oraz dorobienie brakujących elementów. Zamknięcie bryły czołgu i uruchomienie wózków jezdnych, umożliwi montaż zastępczej jednostki napędowej, dzięki czemu pojazd będzie można użytkować podczas pokazów jako jeżdżący.

Wstępna wycena rekonstrukcji czołgu wraz z jego uruchomieniem to kwota około 100.000,- PLN. (około 30.000 USD).

Koszty, jakie się wiążą z planowanymi pracami niestety przekraczają obecne możliwości budżetowe kołobrzeskiego Muzeum. Mimo kolejnych darów uzupełniających brakujące elementy czołgu, w dalszym ciągu liczymy na wsparcie środowisk, którym bliska jest idea zachowania dziedzictwa kulturowego. Tak popularne na świecie ożywianie przeszłości, nie może się obyć, bez udziału szerokiego spektrum odbiorców działań służących podniesieniu jakości edukacji historycznej.

Projekt Honorowej Adopcji Zabytków to rozpoczęcie dialogu pomiędzy instytucją kultury a środowiskiem biznesowym i lokalnymi stowarzyszeniami. Sponsoring działań muzeum to narzędzie komunikacji, w której wszystkie strony tej relacji otrzymują wymierne korzyści: Muzeum ma możliwość realizacji swojej podstawowej misji - ochrona zabytków, Mecenas kultury promuje swoje działania oraz buduje pozytywny wizerunek  poprzez wspieranie misji muzeum. Adopcja zabytku polega na przejęciu części kosztów renowacji i konserwacji zabytku przez Opiekuna. W zamian, Opiekun otrzymuje bezcenny tytuł Honorowego Opiekuna Zabytków oraz tabliczkę z imieniem przy odrestaurowanym zabytku. Korzyścią jest również uzyskanie Honorowej Karty Wstępu uprawniającej do bezpłatnego zwiedzania kołobrzeskiego muzeum oraz miejsce na tablicy Przyjaciół Muzeum.

Mecenas rekonstrukcji czołgu Panzer IV uzyska wyłączność na wykorzystanie jego wizerunku we własnej strategii promocyjnej. Proponujemy Państwu także wykorzystanie naszej wiedzy oraz bogatej kolekcji techniki wojskowej. Jesteśmy również otwarci na propozycje z Państwa strony.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. Od 50-ciu lat swojego istnienia przyczynia się do gromadzenia i ochrony zabytków, pełni funkcje edukacyjne. Poprzez swoje bogate zbiory i działania kulturalne jest ważnym miejscem spotkań na kulturalnej mapie dla kolejnych pokoleń pasjonatów historii z całej Europy. W swoich zbiorach posiadamy unikatowe zabytki przedstawiające historię oręża od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. O wyjątkowości naszego Muzeum świadczy przede wszystkim bogata kolekcja polskiego munduru i uzbrojenia oraz cenne zabytki techniki wojskowej.  Posiadana przez naszą placówkę kolekcja ma wysoką  rangę w klasyfikacjach zbiorów muzealniczych w Polsce i za granicą.

 

Mecenat nad rekonstrukcją czołgu Panzer IV to doskonała okazja do dokumentacji w celach edukacyjnych przebiegu procesu odbudowy unikatowego czołgu, którego losy śledzą pasjonaci historii z całego świata ( m.in. Brazylia, Australia, Japonia, USA…). Z chwilą wydobycia pojazdu, informacje o kolejnych etapach jego rewitalizacji są upowszechniane na tematycznych forach, jak War Relics Forum, Forum Odkrywcy, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, Inne Oblicza Historii… Obecnie na wystawie głównej naszego muzeum, prezentujemy odrestaurowany silnik Maybach HL 120 TRM wraz z otwartą skrzynią biegów, dzięki czemu można obejrzeć jak wyglądało serce czołgu.

Mamy nadzieję, że z Państwa udziałem czołg Panzer IV będzie już wkrótce ozdobą kolekcji Muzeum Oręża Polskiego i jako pojazd niemiecki, będzie przeciwwagą dla radzieckich pojazdów pancernych z okresu walk na Pomorzu w 1945 r.

Wspólny projekt rekonstrukcji czołgu to również wspaniała szansa na odzyskanie dziedzictwa kulturowego i przywrócenie historii wojskowości do życia.

Zapraszamy Państwa do współpracy!

Paweł Pawłowski

dyrektor muzeum

 

kontakt: Malwina Markiewicz, koordynator projektu HAZ : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 94 35 252 53 w.17

 

dodatkowe informacje: o akcji wydobycia czołgu i etapach renowacji: archiwum strony

o programie Honorowa Adopcja Zabytków: zabytki pod specjalną ochroną

oraz: adopcja czołgu Panzer IV (archiwum strony)

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.