Dziś, zwiedzamy ostatni obiekt na atomowej mapie Polski, w którym przechowywano amunicję atomową w okresie zimnej wojny - Templewo 3003.

Od 1986 roku w Kołobrzegu, w związku z planami odbudowy Starówki, na terenie miasta lokacyjnego, prowadzone były wykopaliska archeologiczne.

Mija właśnie pół wieku od rozpoczęcia zadania specjalnego "Wisła". Jego wspaniałą pozostałością, jest Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Jednak pozostało też coś jeszcze.

W tym roku, już po raz dwunasty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w wielu miejscowościach naszego regionu odbyły się liczne wystawy, wycieczki, prelekcje i spotkania przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem.

Pomorze Zachodnie od wieków stanowi arenę zmagań wielu armii. Mieszkańcy tych ziem widzieli formacje wojskowe pierwszych Piastów, szwedzkiego króla Gustawa Adolfa, pruskiego króla Fryderyka Wielkiego, Napoleona Bonaparte. W lutym 1945 r. miał miejsce kolejny wojenny rozdział w dziejach Pomorza.

Operacja Market Garden z września 1944r, bliższa jest emocjonalnie obywatelom Holandii, jednak polski miłośnik historii dostrzeże w tej ważnej bitwie II wojny światowej, udział Brygady generała Stanisława Sosabowskiego.

8 września 2014r. przypada 500. rocznica batalii, która zapisała się w historii czterech nacji: polskiej, litewskiej, białoruskiej i rosyjskiej.

Święto Sił Zbrojnych RP, obchodzone 15 sierpnia od 1992 roku, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej, utrwaliło świeżo zdobytą niepodległość i stanowi przykład jedynej w XX w. wygranej polskimi siłami wojny.

Zbliżająca się data rocznicy wybuchu I Wojny Światowej motywuje do poszukiwania jej świadectw i pamiątek. Zapraszamy Państwa do obejrzenia unikatowych zbiorów związanych z tym konfliktem zbrojnym w Muzeum Oręża Polskiego.